//ОБЕЗМАСТЕНИ МЕЛЕНИ СЕМКИ ОД ТИКВА 250г

ОБЕЗМАСТЕНИ МЕЛЕНИ СЕМКИ ОД ТИКВА 250г

60.00 ден

Шифра: 0031 Категорија: Тагови: ,

Опис

Најстариот доказ за потеклото на семките од тиква е од периодот 7000-5500 B.C. Најпрво биле пронајдени во Мексико а подоцна проширени низ целиот свет.
Мелените семки од тиква се едни од највкусните, најздравите и најхранливите. Поради нивниот вкус, можат да се користат во различни оброци, мусли, салати, смути итн. Тие се одличен извор на магнезиум, бакар и цинк кои се неопходни за убрзување на метаболизмот. Покрај овие карактеристики, овие семки изобилуваат со протеини и големи количини на триптофан. Исто така имаат антиоксидантни својства и помагаат во намалување на нивото на холестерол и намалување на ризикот од срцеви заболувања.
Препорачаната дневна доза е 30г. на ден.

Прегледи

Се уште нема прегледи.

Бидете први кои ќе ги прегледате“ОБЕЗМАСТЕНИ МЕЛЕНИ СЕМКИ ОД ТИКВА 250г”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *