//ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЧИА 250мл

ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЧИА 250мл

330.00 ден

Опис

Чиа семе или Salvia hispanica спаѓа во групата на цветни растенија од фамилијата на нане кое потекнува од централниот дел на Мексико, користејќи се како главен намирник во исхраната на античкиот Ацтеките и Маи. Семето чиа има хранливи и терапевтски својства, а се користи и за производство на масло. Ова здраво семе се користи за лекување на широк спектар на состојби и болести, вклучувајќи ги и проблемите на кожата, настинките и грипот, недостатокот на енергија и воспаление на зглобовите. Богато е со влакна и омега-3 масни киселини, а се смета дека е добро и за срцето, а некои студии сугерираат дека семето чиа може да помогне во намалување на високиот крвен притисок и го намалува ризикот од коронарна срцева болест, срцеви напади и мозочен удар.

Покрај семето, ладно цедено маслото од чиа, е со бледо до средно жолта боја, со вкус од јаткасти плодови и извонреден мирис. Тоа е богата со стабилен извор на Омега-3 и Омега-6 масни киселини, богато со полинезаситени масни киселини и фитостероли и нуди мноштво здравствени придобивки. Се користи во многу специјални начини на исхрана и диети, како додаток, а заради својата крем текстура се користи и во многу кулинарски рецепти.

Брендот Фила негувајќи го своео мото за здрав начин на исхрана го произведе токму ова ладно цедено масло од чија, со уште еден здрав и хралив производ.
Го има во сите поголеми ланец маркети, а може да го купите и од нивната интернет продавница (http://shop.filla.com.mk/)
Подолу може да ги погледнете здравствените придобивки од ова масло.

 

Исхрана и здравствени придобивки

• Содржи есенцијални масни киселини (омега-3 и омега-6), кои се важни за когнитивни и бихевиорални функција на мозокот. Недостаток од овие есенцијални масни киселини може да појави како слаба меморија, депресија, зголемен замор, слаба циркулација, или сува и лушпеста кожа;
• Таа обезбедува заштита од кардиоваскуларни заболувања;
• Таа има силна анти-воспалителни својства, кои се покажаа како и намалување на болки во зглобовите и подобрување на мобилноста на зглобовите кај пациенти со ревматоиден артритис;
• Анти- ревматски својства;
• Таа е богата со антиоксиданси кои имаат силна имунолошки својства;
• Маслото е богато со витамин Ц, витамин Е, одредени флавоноиди, фенолни киселини и лигнин;
• Одличен извор на протеини, цинк, бакар, тиамин (витамин Б1), ниацин (витамин Б3), и железо – сите се познати за здрав раст на косата;

Употреба

• Кулинарство употреба (здрава преливи за салата, пијалаци и слично);
• Во козметичката индустрија. Маслото од чиа ќе им биде од корист на сите видови на кожа (сува, мрсна и комбинирана). Може да се употребува на сите делови од телото, а чувствителната кожа ќе има голема полза.
• Маслото од чиа ќе ја направи Вашата коса сјајна. Нема да изгледа суво и оштетено, едноставно дарете и живот на Вашата коса.
• Ароматерапија;

Прегледи

Се уште нема прегледи.

Бидете први кои ќе ги прегледате“ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЧИА 250мл”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *