//МАСЛИНОВО МАСЛО ПОМАС 1Л

МАСЛИНОВО МАСЛО ПОМАС 1Л

170 ден 153 ден

Out of stock

Out of stock

Опис

Потеклото на маслиновото масло е уште од антички времиња, кое тогаш било наречено ‘течно злато’. Исто така, маслиновото дрво е споменувано и во Библијата. Гледајќи историски, одледувањето на маслинките започнува пред околу 6000 години.
Во денешно време, помас маслиновото масло се користи како главно масло за готвење, има светла боја и неутрален вкус. Богато е со олеинска киселина и има висока температура на горење, што придонесува за неговата употреба за пржење. Поради природниот и неутрален вкус исто така може да се користи како дресинг за салати.
Ова масло е едно од поздравите ладно цедени масла. Поради добрите здраствени карактеристики, погодно е да се користи за кожата и косата, како и за намалување на крвниот притисок. Може да се користи за отстранување на шминка, за ублажување на изгореници од сонце како и за производство на сапуни и друга природна козметика.

Прегледи

Се уште нема прегледи.

Бидете први кои ќе ги прегледате“МАСЛИНОВО МАСЛО ПОМАС 1Л”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *